Historie firem (abecedně) (převzato)


Historie japonské značky Denon se datuje od roku 1910. Původní firma byla založena pod názvem Nippon Chikuonki Shokai. Následovala řada fůzí a po druhé světové válce vznikla společnost Nippon Columbia Co.,Ltd. Pod touto společností vznikla roku 1947 značka Denon. V roce 2008 fůzí značek Denon a Marantz vzniká holding D&M. V současné době D&M holding vlastní další, převážně evropské a japonské značky - Boston Acoustics, Calrec, Premium Sound Solutions, McIntosh Laboratory, Snell Acoustics, Escient, Marantz Professional, Denon Professional, Denon DJ.


Firma Japan Victor Company pod skratkou JVC byla založena v Japonsku v roce 1927. Od roku 1953 byla firma pod společností Matsushita Electric Industrial. V roce 2008 se JVC z této společnosti vyvázalo a sloučilo se s firmou Kenwood pod společný holding JVC Kenwood. Firma JVC mimo jiné uvedla v roce 1976 na svět standard VHS a díky její licenční politice vyhrála konkurenční boj s firmou Sony a jejím kvalitnějším formátem Betamax. 

KEF původem anglická firma založena v roce 1961 Raymondem Cookem, se specializací na výrobu reproduktorů a reproduktorových soustav. Firma Kef je především známa svou konstrukcí koaxiálních reproduktorů, čímž se odlišuje od většiny konkurence. V současné době se produkty značky vyrábí v Číně. 

Firma Kenwood vznikla v Japonsku v roce 1946 pod názvem Kasuga Radio. V roce 1960 firma převzala nový název Trio Electronics. V USA se výrobky této firmy začaly prodávat pod značkou Kenwood a postupně se název Kenwood ujal i pro ostatní trhy. V roce 2008 fůzí firem Kenwood s další světoznámou firmou JVC, vzniká JVC Kenwood Holdings se sídlem v Japonsku. 


Značku Mission založil ve Velké Británii v roce 1977 Farad Azima. Firma si za krátký čas získala výbornou pověst díky vývoji nových technologií v oblasti hifi reproduktorů. Již v roce 1978 uvádí na trh jako první na světě polypropylenovou membránu. Další inovací bylo použití membrány z materiálu firmou označovaného jako "Aerogel", kterou používali ve svých špičkových modelech. Od roku 2004 se stala značka Mission součástí čínské společnosti IAG Group.Tato společnost vlastní i několik dalších věhlasných anglických značek např. Wharfedale, Quad, AudioLab, Castle a od roku 2009 i japonskou prestižní značku Luxman. 


Historie japonské firmy Onkyo se datuje od roku 1946, kdy byla založena pod názvem Osaka Denki Onkyo K.K. V roce 1977 firma změnila svůj název na Onkyo Corporation. V letech 1957 - 1993 spojenectví s firmou Toshiba. Od roku 2012 vytvořena aliance s další japonskou firmou TEAC. Onkyo je známo především výrobou skvělých AV receiverů. V oblasti AV receiverů pro domácí použití dostala firma Onkyo v roce 1994 jako první na světě certifikát THX na svůj model receiveru TX-SV919THX.

Firma Philips vznikla v Nizozemsku jako rodinný podnik založený v roce 1891 Frederikem Philipsem a jeho dvěma syny. Firma začínala výrobou žárovek a osvětlovacích lamp do rentgenové techniky. V roce 1927 firma zahájila výrobu rozhlasových přijímačů a stala se jedním z největších producentů těchto výrobků na světě. V roce 1963 představili světu nový zvukový nosič - kompaktní kazetu. Philips nevymáhal licenční poplatky od jiných výrobců a tak se kazeta rychle rozšířila i přes svou počáteční špatnou kvalitu zvuku. V roce 1979 spolu s firmou Sony vyvinuly další zvukový standard, tentokrát již digitální, který v roce 1980 společně představili v dokumentu pod názvem Red Book. Tento dokument obsahoval údaje o mediu Compact Disc, jeho rozměru, způsobu zápisu, počtu stop, délky záznamu, použitých materiálů a pod. Vlastní způsob snímání však měli obě firmy odlišné. Philips používal jednopaprskový optický snímač na otočném raménku. Sony a později i další japonští výrobci používají třípaprskový optický snímač, který se pohybuje lineárně. Začátkem roku 1983 dal Philips do prodeje svůj první komerční CD přehrávač. (Sony představila v Japonsku svůj CD přehrávač o několik měsíců dříve). Později v době rozvoje CD-ROM mechanik, firma Philips přešla také na výrobu lineárního systému snímání. Důvodem byla nemožnost snímat počítačová data z CD-ROM původně vyvinutým systémem. Je to velká škoda, protože tyto mechaniky firmy Philips byly na čtení audio CD naprosto geniální a ve své době je používalo mnoho dalších světových značek do svých CD přehrávačů. Philips byl také jedním z největších výrobců audio-video techniky a elektrosoučástek na světě. Od roku 2012 vyrábí televizní přijímače pod značkou Philips čínská společnost TP Vision ve které má Philips údajně 30% podíl. TP Vision vyrábí pro střední a východní Evropu, jižní Ameriku, Asii a Tichomoří. Obdobně pro Severní Ameriku televizní přijímače pod značkou Philips má vyrábět firma Funai. V současnosti se Philips především zaměřuje na výrobu osvětlovací techniky a špičkových zdravotnických přístrojů.


Japonskou firmu Pioneer založil Nozomu Matsumoto v roce 1937. Firma začínala výrobou reproduktorů. Od svého vzniku do současné doby měla tato firma mnoho světových prvenství ve vývoji nových technologií.


Historie japonské firmy Sony se datuje od roku 1946. Mimo jiné Sony ve spolupráci s firmou Philips představila světu nový zvukový standard formátu CD-DA. Následně pak v roce 1982 uvedla na trh první komerční CD přehrávač na světě. 


Obchodní značka Technics patřila společnosti Matsushita Electric Industrial založené v Japonsku v roce 1918. Tato společnost vlastnila značky National (již nepoužívaná), Panasonic (domácí elektrospotřebiče, videotechnika) a Technics (audiotechnika). Značka Technics se proslavila zejména svými již legendárními gramofony s přímým náhonem. V roce 2008 se společnost Matsushita přejmenovala na Panasonic Corporation a značka Technics bohužel zanikla.

Československý koncernový podnik Tesla, vyrábějící elektro přístroje a součástky byl založen v roce 1946. Mezi hlavní výrobní závody audio - video techniky patřily Tesla Litovel - výroba gramofonů, v roce 1992 převzala výrobní závod ETA Hlinsko a.s. s výrobou domácích spotřebičů. Po jejím přesunutí výroby do Číny převzala tento závod v roce 1999 nově vzniklá společnost SEV Litovel s.r.o, která zde vyrábí mimo jiné opět s velkým úspěchem gramofonové přístroje pro rakouskou firmu Pro-Ject Audio Systems.Tesla Valašské Meziříčí - výroba reproduktorů a sluchátek. Od roku 1993 výrobní závod převzala firma TVM Acoustics s.r.o., která pokračovala ve výrobě reproduktorů do roku 2010. Tesla Pardubice - výroba magnetofonů a televizních přijímačů Tesla Hloubětín - výroba rozhlasových přijímačů Tesla Strašnice - výroba televizních přijímačů Tesla Bratislava - výroba rozhlasových přijímačů Tesla Orava - výroba televizních přijímačů


Historie japonské značky Historie japonské značky Yamaha se datuje od roku 1887. Původní firmu Nippon Gakki Co., Ltd. založil Torakusu Yamaha, později přejmenovanou podle jejího zakladatele na Yamaha Corporation. Firma se od samého začátku věnovala výrobě hudebních nástrojů. Od 50.tých let minulého století přidala firma do svého výrobního programu také výrobu elektroniky a motocyklů.