ještě než začneme s věrným poslechem 

Na této stránce naleznete několik důležitých podsekcí, věnujících se jednotlivým hifi komponentům (podsekce repro, zes, gramo, cd, mgf, md, am/fm, eq a j.), ale i poslechovému prostoru nebo lidskému sluchu a konečně i stručné historii velkých hráčů. Doporučuji přečíst, není to tak strašné :) Níže na této stránce jen takové spíše obecné pojednání o celkovém konceptu/přístupu, odkaz na diskusi s anketou... a jedno veledůležité varování :)

Varování!

Veškeré texty dále uváděné čtete výhradně na vlastní nebezpečí :) Jedná se spíše o malý blog, vyjadření mých skromných poznatků a zkušeností získaných za opravdu mnoho let aktivní  činnosti v oboru; berte  jej však jen jako střípek do Vaší mozaiky cesty za poznáním pravdy; rád se nechám poučit a jakékoli případné nepřesnosti napravím. Kdo však věčný hifišťoural, přetrhdílo či snad hotový virtuál hejtr jest, ten nechť prosím zavčas stiskne Ctr+F4 :)  děkuji za pochopení

VÝBĚR HIFI v prvním kroku je třeba se zamyslet nad rozpočtem, od kterého se bude odvíjet výsledná zvuková kvalita hudebního řetězce (ale i morální a hlavně technická životnost);  osobně si myslím, že za cenu středně kvalitního bicyklu (20-40tis, na kterém se mmch. svezeme jednou o dovolené, než nám ho pak v hospodě spoluobčan snědších názorů nadobro si vypůjčí), se dá s trochou umu a štěstí z druhé ruky pořídit velice vynikající až špičková poslechová sestava, a to k celoročnímu poslechu :)  Zvažte především, jaký bude zdroj hudby a jaké požadujete  konektivity a funkcionality. Pro "běžný" digitální streamovaný/stahovaný poslech jsou např. nároky na kvalitu nižší, naopak u vysokých investic a ambicí zohledněte klidně i poslechový prostor (viz dále).  Žánrové hudební preference nemají většinou na rozhodování zásadnější vliv (i když v některých případech např. posluchači jazzu a profesionální muzikanté mohou preferevat středovou ekvalizační úchylku). 50-80% Vašeho úsilí (= čas a peníze) při výběru hi-fi doporučuji dříve či později investovat do reprosoustavy, která vždy bude mít nejzásadnější vliv na výsledný zvukový výsledek. Přestože nejčastěji řeším "teplé" analogové instalace, velmi často se setkávám i poptávkami po moderních technologiích, proto krátce zmíním hned na začátku:

Ozvučení iPhonů, tabletů a PC/notebooků - pomineme-li vstupní zařízení a hudební soubory často nevalných kvalit (flacy přegrabované z mp3 apod), i zde se vyplatí nějaké relativně slušné ozvučení, a to hlavně do reprosoustavy. Nabízí se použít bezdrátový přenos přes Wi-Fi nebo Bluetooth receiver (od ca 800,-kč) napojený na nějaký libovolný zesilovač a to jest vše (v jedné restauraci jsem takto nachystal lampovou gramoskřín Telefunken z 50.let a výsledný vizuální ale i zvukový dojem byl nepřekonatelný) :)

Ozvučení TV, domácí kino - domáci surround systémy jsou dnes opět na ústupu, podobně jako např. 3D televisory (i když to tedy byl úplný propadák). Kvalitních filmů moc není, pokud ano, tak zas není čas na sledování, spousta manželek nám tolik reprobeden ani doma nedovolí atp :). Jako první pomoc je asi nejlepší napojit na stávající TV aktivní subwoofer, a již to bude velká změna. Další řešení vyžadují externí Stereo nebo AV zesilovač, přičemž z hlediska zvukového jeví se jako řešení nejméně šťastné použití malých satelitků doplněných subwooferem (zvuk bude nekoherentní, i když u filmů může se jevit na první poslech jako atraktivní, viz např. systémy Bose). Kde to rozpočet umožní, doporučuji investovat do kvalitní (ve velkých prostorech třeba sloupové) stereo reprosoustavy, pro větší efekt třeba opět doplněné o aktivní subwoofer- už toto řešení Vás bude katapultovat do úplně jiných "filmových" zážitků. Komu toto stereo řešení nebude stačit (velá místnost, velký rozestup mezi předními repro a velký odstup od TV), pak se nabízí přechod na 5.1, a podle velikosti prostoru nadimenzovat a rozmístit zadní efekty a filmový zážitek se ještě drobítek zlepší rozšířením o prostorové efekty. Dialogový (centr) box se občas dá vypustit v případech, kde vzdálenost předních reprosoustav je výrazně menší než jaká je vzdálenost repro/TV- posluchač (tzn. repro hned po stranách TV). 7.1/7.2 řešení je vhodné do velkých prostor, kde se především předpokládá použití LCD projektoru, a kde jest tím pádem třeba sjednotit zvukové a obrazové těžiště tím, že se další pár efektových repro zavěsí někam nad plátno. Filosofickou otázkou však zůstává, jestli není lepší (po)citovou investicí návštěva klasického biografu (záměrně jsem nenapsal Cinema Multiplexů) - podpořime tím totiž i dobrou věc.

pořizovat zboží nové nebo použité? Osobně se mi osvědčilo (nejen v tomto oboru, týká se to většiny spotřebního zboží kromě telekomunikací a IT) vybírat zboží použité, resp. zboží vyrobené dříve, kdy doba nebyla tak dynamická a hektická, předpokládala se delší morální a tedy i technická životnost, produktové cykly byly delší takže výrobci měli více času na potřebný zdlouhavý vývoj a testování, neexperimentovalo se s novými levnějšími materiály/dodavateli/postupy, ale hlavně he potřeba si uvědomit, že díky absenci internetu (vizuálního a marketingového media) musela výrobky v poslechových studiích prodávat jejich zvuková kvalita, nikoliv až tak design, což se s nástupem internetu přesně obrátilo, všimněte si, kolik lidí má tendenci vybírat hifi jen pocitově - podle vzhledu, značky a vlastně jen "z obrazovky počítače", málokdo má čas navštěvovat studia a porovnávat, takže proč by se současný výrobce měl hnát za zvukovou dokonalostí?  Výrobci se v době neinternetové ve zdravé soutěži předháněli kdo bude technicky sofistikovanější, netrpěli tržním stresem a nutností snižování nákladů za každou cenu a na úkor kvality a spolehlivosti, fluktuace zaměstnanců byla menší a know-how bylo kontinuálnější. Výsledkem je, že poctivě navržený (třeba) japonský hi-fi přístroj s 40ti letým nájezdem/náskokem bude mít velmi pravděpodobně nesrovnatelně dokonalejší zvuk a rozhodně vydrží ještě mnohem déle než dnešní, byť i drahá, čínská produkce (která je navíc konstruovaná jako neservisovatelná). A to proti Číně fakt nic nemáme, vždyť nám dala papír, kompas a střelný prach :)

Pokud nejste vyloženě zkušený nakupující, platí opět obecně, že místo riskování je vhodné spíše vybírat s rozvahou a u osvědčených prodejců, znalých tematiky; protože jen takovým dlouhodobě záleží na spokojeném zákazníku, a tedy na jejich dobrém jménu a pověsti.

Pravidla, rady, doporučení při výběru? rozhodně nehledat pravdu ve víně :), ale ani v internetu, už vůbec ne v internetových fórech a diskuzích, bo naprosto drtivá většina přispěvovatelů rádobyodborníků jsou často laici a amatéři různých povah a zaměření (ješitové, naivkové, věřící, nevěřící, nepřející, …) kteří mají jen velmi omezené zkušenosti a možnosti co do přísunu materiálu. Ti zkušení a oborově zdatní většinou nemají potřebu (a hlavně prosímvás čas) toto prostředí vůbec vyhledávat. Z vlastní zkušenosti si troufám hádat, že 80-90% příspěvků je nutno brát (velmi slušně řečeno) s velkou rezervou, a to především v naší rodné kotlině (zahraniční fóra jsou trochu lepší, minimálně v oblasti sebekontroly a práce s negativní emocí :-)). Je např. i úsměvné, že když se (jako prodejce) zapojíte upřímnou radou do nějaké diskuse, je to jako když vosa přistane do včelína, takový účastník diskuse je pro jistotu okamžitě ubodán ochránci morálky :-). Čtení Hi-tech literatury či návštěva Hi-end studia často končí špatně nebo draze (aneb pamatujete na pohádku o císařových nových šatech?) Známí, stejně jako např. protekce u doktorů, to je většinou také naprosto cesta slepá, protože opět ne každý "typický známý" má tolik potřebné a hlavně široké zkušenosti. Pokud nemáte nějaký jiný opravdu referenční a ověřený kontakt, zbývá pátrání či samostudium, či postup metodou pokus-omyl (pro toho, kdo má čas/peníze). Prosím, ani toto moje psaní neberte vážně, může být tendenční, protože každý pes svůj ocas chválí :) Budu rád, když si laskavý čtenář přebere jen některé úvahy.  

mmch, zajímavý článek a následná ohnivá diskuse na toto thema se kdysi rozhořela na AV manii u článku, který se mnou napsal jeden můj původně klient a tehdy i nadšený redaktor e15; odkaz níže, kdo může, prosím nechť klidně přidá svoji zkušenost: