Magnetofony, CD, MD

KOTOUČOVÝ (ale i klasický kazetový) MAGNETOFON (není úplně moje parketa) Používají se různé rychlosti záznamu, nejč. 19 nebo 9, ale u starších nahrávek/přístrojů i 4 a 2 cm/sec. záznam může být čtyřstopý (stereo, nebo-li 2stopy tam a dvě zpět) a nebo 2 stopý (jednosměrka). Pak jsou kotoučáky malé (cívky do 18cm) a chlapské (25,4cm). Mgf jsou složité stroje a kdo je chce využívat na profesionální úrovni, musí si přístroj nechat pravidelně řádně nastavovat a kalibrovat (nastavení azimutů hlav, bias/předmagnetizace, odmagnetování hlav nejl. každých ca 50h provozu atd), což je proces vyžadující zkušenosti a vybavení. Každopádně jsou stále lidi, kteří si svoje CD přehrávají na pásy (ev. s předřazenímm expandéru dynamiky) a pak si teprve vychutnávají ten správný zvuk (dynamika, zkreslení). S kotoučovým magnetofonem budete králem večírku, nejednu dívku zhypnotizuje pohled na pás odvalující se po roztančených kotoučích, a tato pak hladce spočine ve Vašem sladkém objetí :)


CD player nejlepší model CD playeru je gramofon :) přičemž kvalitě vinylu se vyrovnává až SACD formát s mnohem hustší vzrokovací frekvencí i bitovou hloubkou, tam už je rozdíl mezi SACD a LP nepostřehnutelný (nebavíme-li se o praskotu a šumu mezi skladbami, což nám lahodí podobně jako "analogové" praskání ohně v krbu:)) Co se týče CD playerů, tak asi jsou mezi nimi rozdíly, např. Arcamy nebo Meridiany s oddělenými transporty snad budou hrát lépe než nějaké běžné komerční stroje, ale pořád je to "jen" CD. Propojení optikou či digitálně? na běžné komerční sestavě (player ca 10tis, receiver ca 25tis) a na studiových Sennheiserech (HD25mkII) je rozdíl ve zvuku zanedbatelný. Praktické tipy: CD přehravač (ale např. ani MD) rozhodně nebrat od kuřáků z velkých (průmyslových) měst (dehet, prach atp); takové přístroje se často dají odhalit na pohled např. podle fotek/stavu LCD (mlha kolem číslicových segmentů). CD přehravače nechávejte se zasunutým diskem, nebude se pak tolik prášit na čtecí hlavu a servo. Při delších odstávkách klidně skladujte vzhůru nohama (prospívá el-mag závěsům hlavy)


MINIDISC kdo nechce mít co do činění s PC a přesto mít nahrávky dig. uložené(navíc s možností jednoduché editace/střihu atp), tak toto je elegantní volba. MD walkmany (s mikrofonním vstupem) v kapesním provedení pak dokážou spolu se sluchátky Koss Porta Pro nahradit solidní mobilní nahrávací Hi-Fi studio, ať už lovíte zvuky lesa, koncert, zkoušky, děti či rodinné události. Oproti záznamu na DAT má MiniDisc svoje výhody, pro které se např. nadále používá v nejedné hudební instituci (divadla, zvukaři, atd). Osobně jsem velkým příznivcem.


z portfolia realizoavných projektů

zdroj: archiv HiFi Klub Brno